Літературно-меморіальний музей Івана Франка — музей, присвячений Іванові Франку й розташований у селі Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області.

Музей розміщений у колишньому будинку Василя Якіб'юка, який з 1901 року по 1914 рік часто навідував Іван Франко. Іван Франко бував тут переважно в літні місяці в 1901—1904, 1906—1907, 1909—1914 роках. Франка в Криворівні відвідували Леся Українка, Гнат Хоткевич, Михайло Коцюбинський, Олександр Олесь, Антін Крушельницький, Михайло Грушевський,Володимир Гнатюк, Володимир Шухевич, Іван Труш, польський письменник Станіслав Вінценз.

З 1953 року тут було засновано кімнату-музей, сільський клуб та бібліотеку. У 1960 році за сприянням Платоніди Володимирівни Хоткевич та ректора Львівського університету ім. І. Франка Євгена Лазаренка у цьому будинку створено літературно-меморіальний музей Івана Франка.

Експозиція музею розташована в 5 кімнатах. У музеї зберігаються меморіальні речі, якими користувався Франко: ліжко, на якому спав письменник, стілець на якому він сидів, столик, за яким працював, сіті для ловлі риби, гуцульська сокирка, подарована господарем хати, годинник який висів у господаря за життя Франка, лавка, на якій сиділи Франкові гості. Привертають увагу такі експонати, як тогочасний міксер, значно більший за сучасний та повністю зроблений з дерева, а також стіл, який був зокрема задіяний у зйомках фільму «Тіні забутих предків». У музеї також є крісло-розкладачка, на якому відпочивав Михайло Коцюбинський. Серед експонатів музею в Криворівні є також гуцульська піч, оздоблена кахлями роботи Олекси Бахматюка 1874 року.

Ще одна кімната в музеї присвячена видатній жительці села — Парасці Плитці-Горицвіт. Параска Плитка-Горицвіт — автор більш як 1000 рукописних та власноруч переплетених й ілюстрованих книг. Збереглася велика колекція ікон, що вона їх збирала. З часом планується відкрити окремий музей Параски Плитки-Горицвіт.

За час існування музею його працівники організували понад 70 виставок на франкову тематику. У музеї проходять вечори, франківські читання, зустрічі, конференції.

З нагоди 50-річчя заснування музею в 2010 році в Криворівні було проведено науково-практичну конференцію «Літературно-меморіальний музей Івана Франка як осередок культурно-мистецького життя Гуцульщини».

Адреса: присілок Москалівка, с. Криворівня, Верховинський район, 78710 тел.: (03432) 5-37-04 Вихідні дні: понеділок Години роботи: з 10:00 до 18:00 год. Обід: з 13:00 до 14:00 год.

  Цікаві місця

Музей Івана Франка

Літературно-меморіальний музей Івана Франка — музей, ...

черв. 28 2014

Read more

Вододохреща у с. Соколівка

Неповторінсть та автентичність  гуцульських звичаїв та ...

черв. 23 2014

Read more

г. Копілаш

черв. 23 2014

Read more

Підпишіться на новини

Введіть свою електронну адресу в форму нижче

Ми поважаємо Ваше право на приватність.

Ваші дані не будуть передані іншим особам. 

Нові маршрути

Scroll to top